Еликсдорф

Координати: 53°55′0″N 9°34′0″E / 53.91667° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.91667; 9.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еликсдорф
Споменик во Еликсдорф
Споменик во Еликсдорф
Споменик во Еликсдорф
Грб на Еликсдорф
Еликсдорф во рамките на Германија
Еликсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Јерген Хојбергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,5 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25524
Повик. бр. 04821
Портал www.amt-
breitenburg.de
Местоположба на Еликсдорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′0″N 9°34′0″E / 53.91667° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.91667; 9.56667

Еликсдорф (германски: Oelixdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)