Зомерланд

Координати: 53°48′6″N 9°32′23″E / 53.80167° СГШ; 9.53972° ИГД / 53.80167; 9.53972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зомерланд
Куќа во Зомерланд
Куќа во Зомерланд
Куќа во Зомерланд
Грб на Зомерланд
Зомерланд во рамките на Германија
Зомерланд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Месни единици 5
Градоначалник Хелга Елерброк
Основни податоци
Површина 18,75 км2
Надм. височина 2 м
Население 742 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25358
Повик. бр. 04126, 04824
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Зомерланд во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°48′6″N 9°32′23″E / 53.80167° СГШ; 9.53972° ИГД / 53.80167; 9.53972

Зомерланд (германски: Sommerland) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)