Хајлигенштетен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајлигенштетен
Поранешна железничка станица во Хајлигенштетен
Поранешна железничка станица во Хајлигенштетен
Грб на Хајлигенштетен
Хајлигенштетен is located in Германија
Хајлигенштетен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Герфрид Клиц
Основни податоци
Површина 8,96 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.501 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25524
Повик. бр. 04821
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Хајлигенштетен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°56′N 9°28′E / 53.933° СГШ; 9.467° ИГД / 53.933; 9.467Координати: 53°56′N 9°28′E / 53.933° СГШ; 9.467° ИГД / 53.933; 9.467

Хајлигенштетен (германски: Heiligenstedten) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)