Фицбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фицбек
Спомен-плоча во Фицбек
Спомен-плоча во Фицбек
Спомен-плоча во Фицбек
Грб на Фицбек
Фицбек во рамките на Германија
Фицбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Ханс-Петер Шредер
Основни податоци
Површина 10,24 км2
Надм. височина 4 м
Население 399 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25579
Повик. бр. 04324
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Фицбек во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°0′N 9°46′E / 54.000° СГШ; 9.767° ИГД / 54.000; 9.767Координати: 54°0′N 9°46′E / 54.000° СГШ; 9.767° ИГД / 54.000; 9.767

Фицбек (германски: Fitzbek) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)