Нутелн

Координати: 53°59′20″N 9°23′17″E / 53.98889° СГШ; 9.38806° ИГД / 53.98889; 9.38806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нутелн
Улица во Нутелн
Улица во Нутелн
Улица во Нутелн
Грб на Нутелн
Нутелн во рамките на Германија
Нутелн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Екхард Бреслер
Основни податоци
Површина 6,97 км2
Надм. височина 15 м
Население 252 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25594
Повик. бр. 04827
Местоположба на Нутелн во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°59′20″N 9°23′17″E / 53.98889° СГШ; 9.38806° ИГД / 53.98889; 9.38806

Нутелн (германски: Nutteln) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)