Ауфер

Координати: 53°55′N 9°40′E / 53.917° СГШ; 9.667° ИГД / 53.917; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауфер
Грб на Ауфер
Ауфер во рамките на Германија
Ауфер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Фриц Кернер
Основни податоци
Површина 5,12 км2
Надм. височина 1 м
Население 136 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25548
Повик. бр. 04822
Портал www.amt-
breitenburg.de
Местоположба на Ауфер во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 9°40′E / 53.917° СГШ; 9.667° ИГД / 53.917; 9.667

Ауфер (германски: Auufer) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)