Грефенкоп

Координати: 53°51′N 9°32′E / 53.850° СГШ; 9.533° ИГД / 53.850; 9.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грефенкоп
Грб на Грефенкоп
Грефенкоп во рамките на Германија
Грефенкоп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Карин Хансен
Основни податоци
Површина 9,63 км2
Надм. височина 7 м
Население 320 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25361
Повик. бр. 04824
Портал www.amt-krempermarsch.de
Местоположба на Грефенкоп во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°51′N 9°32′E / 53.850° СГШ; 9.533° ИГД / 53.850; 9.533

Грефенкоп (германски: Grevenkop) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)