Прејди на содржината

Варингхолц

Координати: 54°4′47″N 9°27′52″E / 54.07972° СГШ; 9.46444° ИГД / 54.07972; 9.46444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Варингхолц
Спомен-плоча во Варингхолц
Спомен-плоча во Варингхолц
Спомен-плоча во Варингхолц
Грб на Варингхолц
Варингхолц во рамките на Германија
Варингхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Рајмер Меренс
Основни податоци
Површина 6,3 км2
Надм. височина 31 м
Население 303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Портал www.amt-schenefeld.de
Местоположба на Варингхолц во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°4′47″N 9°27′52″E / 54.07972° СГШ; 9.46444° ИГД / 54.07972; 9.46444

Варингхолц (германски: Warringholz) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)