Прејди на содржината

Нинбител

Координати: 54°1′49″N 9°24′54″E / 54.03028° СГШ; 9.41500° ИГД / 54.03028; 9.41500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинбител
Грб на Нинбител
Нинбител во рамките на Германија
Нинбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Гинтер Џон
Основни податоци
Површина 4,16 км2
Надм. височина 38 м
Население 123 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25596
Повик. бр. 04827, 04892
Местоположба на Нинбител во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′49″N 9°24′54″E / 54.03028° СГШ; 9.41500° ИГД / 54.03028; 9.41500

Нинбител (германски: Nienbüttel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)