Хенштет (Штајнбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хенштет
Црква во Хенштет
Црква во Хенштет
Грб на Хенштет
Хенштет (Штајнбург) is located in Германија
Хенштет (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Герхард Хајн
Основни податоци
Површина 10,33 км2
Надм. височина 67 м
Население 591 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25581
Повик. бр. 04877
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Хенштет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 54°2′N 9°43′E / 54.033° СГШ; 9.717° ИГД / 54.033; 9.717Координати: 54°2′N 9°43′E / 54.033° СГШ; 9.717° ИГД / 54.033; 9.717

Хенштет (германски: Hennstedt) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)