Шенефелд (Штајнбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шенефелд
Црква во Шенефелд
Црква во Шенефелд
Грб на Шенефелд
Шенефелд (Штајнбург) is located in Германија
Шенефелд (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Ханс-Хајнрих Барник (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,24 км2
Надм. височина 27 м
Население 2.601 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 281 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Портал www.schenefeld.de
Местоположба на Шенефелд во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 54°3′N 9°29′E / 54.050° СГШ; 9.483° ИГД / 54.050; 9.483Координати: 54°3′N 9°29′E / 54.050° СГШ; 9.483° ИГД / 54.050; 9.483

Шенефелд (германски: Schenefeld) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 14 километри северно од градот Ицехо.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]