Холстениндорф

Координати: 54°2′31″N 9°20′53″E / 54.04194° СГШ; 9.34806° ИГД / 54.04194; 9.34806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холстениндорф
Авионски поглед кон Холстениндорф
Авионски поглед кон Холстениндорф
Авионски поглед кон Холстениндорф
Грб на Холстениндорф
Холстениндорф во рамките на Германија
Холстениндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Херман Нотелман
Основни податоци
Површина 12,07 км2
Надм. височина 11 м
Население 393 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25584
Повик. бр. 04827
Местоположба на Холстениндорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°2′31″N 9°20′53″E / 54.04194° СГШ; 9.34806° ИГД / 54.04194; 9.34806

Холстениндорф (германски: Holstenniendorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)