Дегелинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дегелинг
Споменик во Дегелинг
Споменик во Дегелинг
Споменик во Дегелинг
Грб на Дегелинг
Дегелинг во рамките на Германија
Дегелинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Рајнер Хан (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,53 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.012 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25578
Повик. бр. 04821
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Дегелинг во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°52′49″N 9°31′45″E / 53.88028° СГШ; 9.52917° ИГД / 53.88028; 9.52917Координати: 53°52′49″N 9°31′45″E / 53.88028° СГШ; 9.52917° ИГД / 53.88028; 9.52917

Дегелинг (германски: Dägeling) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)