Баренфлет

Координати: 53°52′N 9°25′E / 53.867° СГШ; 9.417° ИГД / 53.867; 9.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баренфлет
Црква во Баренфлет
Црква во Баренфлет
Црква во Баренфлет
Грб на Баренфлет
Баренфлет во рамките на Германија
Баренфлет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Харм Фрихтенихт
Основни податоци
Површина 14,77 км2
Надм. височина 8 м
Население 576 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25569
Повик. бр. 04824
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Баренфлет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°52′N 9°25′E / 53.867° СГШ; 9.417° ИГД / 53.867; 9.417

Баренфлет (германски: Bahrenfleth) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)