Прејди на содржината

Брокштет

Координати: 53°58′N 9°49′E / 53.967° СГШ; 9.817° ИГД / 53.967; 9.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брокштет
Црква во Брокштет
Црква во Брокштет
Црква во Брокштет
Грб на Брокштет
Брокштет во рамките на Германија
Брокштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Месни единици 2
Градоначалник Клеменс Прајне
Основни податоци
Површина 12,62 км2
Надм. височина 21 м
Население 2.069 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 164 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 24616
Повик. бр. 04324
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Брокштет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°49′E / 53.967° СГШ; 9.817° ИГД / 53.967; 9.817

Брокштет (германски: Brokstedt) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)