Виленшарен

Координати: 54°1′0″N 9°48′0″E / 54.01667° СГШ; 9.80000° ИГД / 54.01667; 9.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виленшарен
Спомен-плоча во Виленшарен
Спомен-плоча во Виленшарен
Спомен-плоча во Виленшарен
Грб на Виленшарен
Виленшарен во рамките на Германија
Виленшарен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Харм Тун
Основни податоци
Површина 7,62 км2
Надм. височина 6 м
Население 176 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 24616
Повик. бр. 04324
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Виленшарен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′0″N 9°48′0″E / 54.01667° СГШ; 9.80000° ИГД / 54.01667; 9.80000

Виленшарен (германски: Willenscharen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)