Кварнштет

Координати: 53°57′0″N 9°45′0″E / 53.95000° СГШ; 9.75000° ИГД / 53.95000; 9.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кварнштет
Улица во Кварнштет
Улица во Кварнштет
Улица во Кварнштет
Грб на Кварнштет
Кварнштет во рамките на Германија
Кварнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Адолф Хумфелт
Основни податоци
Површина 10,59 км2
Надм. височина 4 м
Население 439 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25563
Повик. бр. 04822
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Кварнштет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′0″N 9°45′0″E / 53.95000° СГШ; 9.75000° ИГД / 53.95000; 9.75000

Кварнштет (германски: Quarnstedt) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)