Миленбарбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миленбарбек
Улица во Миленбарбек
Улица во Миленбарбек
Улица во Миленбарбек
Грб на Миленбарбек
Миленбарбек во рамките на Германија
Миленбарбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Тис Редер
Основни податоци
Површина 8,66 км2
Надм. височина 1 м
Население 264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25548
Повик. бр. 04822
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Миленбарбек во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′0″N 9°40′0″E / 53.95000° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.95000; 9.66667Координати: 53°57′0″N 9°40′0″E / 53.95000° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.95000; 9.66667

Миленбарбек (германски: Mühlenbarbek) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)