Прејди на содржината

Нојенброк

Координати: 53°52′0″N 9°33′0″E / 53.86667° СГШ; 9.55000° ИГД / 53.86667; 9.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенброк
Црква во Нојенброк
Црква во Нојенброк
Црква во Нојенброк
Грб на Нојенброк
Нојенброк во рамките на Германија
Нојенброк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Јирген Шредер
Основни податоци
Површина 14,32 км2
Надм. височина 4 м
Население 692 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25578
Повик. бр. 04824, 04828
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Нојенброк во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°52′0″N 9°33′0″E / 53.86667° СГШ; 9.55000° ИГД / 53.86667; 9.55000

Нојенброк (германски: Neuenbrook) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)