Пајсен (Холштајн)

Координати: 54°1′0″N 9°35′0″E / 54.01667° СГШ; 9.58333° ИГД / 54.01667; 9.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајсен
Спомен-плоча во Пајсен
Спомен-плоча во Пајсен
Спомен-плоча во Пајсен
Грб на Пајсен
Пајсен (Холштајн) во рамките на Германија
Пајсен (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Бернд Тоде
Основни податоци
Површина 10,17 км2
Надм. височина 16 м
Население 273 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25551
Повик. бр. 04876
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Пајсен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′0″N 9°35′0″E / 54.01667° СГШ; 9.58333° ИГД / 54.01667; 9.58333

Пајсен (германски: Peissen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)