Норторф (Вилстермарш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норторф
Ветерница во Норторф
Ветерница во Норторф
Грб на Норторф
Норторф (Вилстермарш) is located in Германија
Норторф (Вилстермарш)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Хартмут Руге
Основни податоци
Површина 20,2 км2
Надм. височина 27 м
Население 838 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Норторф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°55′0″N 9°19′0″E / 53.91667° СГШ; 9.31667° ИГД / 53.91667; 9.31667Координати: 53°55′0″N 9°19′0″E / 53.91667° СГШ; 9.31667° ИГД / 53.91667; 9.31667

Норторф (германски: Nortorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)