Хорст (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хорст
Селската црква во Хорст
Селската црква во Хорст
Грб на Хорст
Хорст (Холштајн) is located in Германија
Хорст (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Ернст-Вилхелм Мордик
Основни податоци
Површина 29,07 км2
Надм. височина 15 м
Население 5.726 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 197 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25358
Повик. бр. 04121, 04126
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Хорст во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°48′40″N 9°37′6″E / 53.81111° СГШ; 9.61833° ИГД / 53.81111; 9.61833Координати: 53°48′40″N 9°37′6″E / 53.81111° СГШ; 9.61833° ИГД / 53.81111; 9.61833

Хорст (германски: Horst) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 14 километри југоисточно од Ицехо и 7 километри северозападно од Елмсхорн.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Хорст-Херцхорн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]