Дамфлет

Координати: 53°54′31″N 9°22′15″E / 53.90861° СГШ; 9.37083° ИГД / 53.90861; 9.37083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамфлет
Споменик во Дамфлет
Споменик во Дамфлет
Споменик во Дамфлет
Грб на Дамфлет
Дамфлет во рамките на Германија
Дамфлет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Делф Зиферс
Основни податоци
Површина 16,11 км2
Надм. височина 0 м
Население 269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Дамфлет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°54′31″N 9°22′15″E / 53.90861° СГШ; 9.37083° ИГД / 53.90861; 9.37083

Дамфлет (германски: Dammfleth) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)