Кајсборстел

Координати: 54°1′N 9°28′E / 54.017° СГШ; 9.467° ИГД / 54.017; 9.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајсборстел
Споменик на природата во областа Штајнбург во Кајсборстел
Споменик на природата во областа Штајнбург во Кајсборстел
Споменик на природата во областа Штајнбург во Кајсборстел
Грб на Кајсборстел
Кајсборстел во рамките на Германија
Кајсборстел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Карл Лаан
Основни податоци
Површина 2,98 км2
Надм. височина 16 м
Население 71 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Местоположба на Кајсборстел во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′N 9°28′E / 54.017° СГШ; 9.467° ИГД / 54.017; 9.467

Кајсборстел (германски: Kaisborstel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)