Пешендорф

Координати: 54°2′18″N 9°29′24″E / 54.03833° СГШ; 9.49000° ИГД / 54.03833; 9.49000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пешендорф
Споменик на природата во Пешендорф
Споменик на природата во Пешендорф
Споменик на природата во Пешендорф
Грб на Пешендорф
Пешендорф во рамките на Германија
Пешендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Норберт Граф
Основни податоци
Површина 6,06 км2
Надм. височина 23 м
Население 265 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Портал www.amt-schenefeld.de
Местоположба на Пешендорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°2′18″N 9°29′24″E / 54.03833° СГШ; 9.49000° ИГД / 54.03833; 9.49000

Пешендорф (германски: Pöschendorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)