Појенберг

Координати: 54°1′0″N 9°41′0″E / 54.01667° СГШ; 9.68333° ИГД / 54.01667; 9.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Појенберг
Споменик во Појенберг
Споменик во Појенберг
Споменик во Појенберг
Појенберг во рамките на Германија
Појенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Вилхелм Витхинрих
Основни податоци
Површина 8,82 км2
Надм. височина 63 м
Население 388 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25581
Повик. бр. 04877
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Појенберг во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′0″N 9°41′0″E / 54.01667° СГШ; 9.68333° ИГД / 54.01667; 9.68333

Појенберг (германски: Poyenberg) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)