Ходорф

Координати: 53°54′N 9°26′E / 53.900° СГШ; 9.433° ИГД / 53.900; 9.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ходорф
Грб на Ходорф
Ходорф во рамките на Германија
Ходорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Јирген Вестфален
Основни податоци
Површина 7,5 км2
Надм. височина 7 м
Население 199 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25569
Повик. бр. 04821
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Ходорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°54′N 9°26′E / 53.900° СГШ; 9.433° ИГД / 53.900; 9.433

Ходорф (германски: Hodorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)