Брокдорф

Координати: 53°51′41″N 9°19′49″E / 53.86139° СГШ; 9.33028° ИГД / 53.86139; 9.33028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брокдорф
Црква во Брокдорф
Црква во Брокдорф
Црква во Брокдорф
Грб на Брокдорф
Брокдорф во рамките на Германија
Брокдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Егерт Блок (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,79 км2
Надм. височина 1 м
Население 981 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25576
Повик. бр. 04829, 04858
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Брокдорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°51′41″N 9°19′49″E / 53.86139° СГШ; 9.33028° ИГД / 53.86139; 9.33028

Брокдорф (германски: Brokdorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)