Бокелрем

Координати: 54°2′35″N 9°23′30″E / 54.04306° СГШ; 9.39167° ИГД / 54.04306; 9.39167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокелрем
Грб на Бокелрем
Бокелрем во рамките на Германија
Бокелрем
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Месни единици 2
Градоначалник Томас Лаан
Основни податоци
Површина 2,69 км2
Надм. височина 37 м
Население 147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25596
Повик. бр. 04827, 04892
Местоположба на Бокелрем во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°2′35″N 9°23′30″E / 54.04306° СГШ; 9.39167° ИГД / 54.04306; 9.39167

Бокелрем (германски: Bokelrehm) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)