Витенберген

Координати: 53°56′0″N 9°40′0″E / 53.93333° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.93333; 9.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Витенберген
Витенберген
Витенберген
Витенберген
Грб на Витенберген
Витенберген во рамките на Германија
Витенберген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Герд Даман
Основни податоци
Површина 4,59 км2
Надм. височина 2 м
Население 161 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25548
Повик. бр. 04822
Портал www.amt-
breitenburg.de
Местоположба на Витенберген во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°56′0″N 9°40′0″E / 53.93333° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.93333; 9.66667

Витенберген (германски: Wittenbergen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)