Грибом

Координати: 54°1′35″N 9°21′4″E / 54.02639° СГШ; 9.35111° ИГД / 54.02639; 9.35111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грибом
Грибом
Грибом
Грибом
Грб на Грибом
Грибом во рамките на Германија
Грибом
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Тис Хардер
Основни податоци
Површина 13,23 км2
Надм. височина 10 м
Население 428 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25596
Повик. бр. 04827
Местоположба на Грибом во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 54°1′35″N 9°21′4″E / 54.02639° СГШ; 9.35111° ИГД / 54.02639; 9.35111

Грибом (германски: Gribbohm) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)