Кремперхајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кремперхајде
Црква во Кремперхајде
Црква во Кремперхајде
Црква во Кремперхајде
Грб на Кремперхајде
Кремперхајде во рамките на Германија
Кремперхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Свен Бауман (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,98 км2
Надм. височина 7 м
Население 2.339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 588 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25569
Повик. бр. 04821
Портал www.kremperheide.de
Местоположба на Кремперхајде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°53′30″N 9°29′0″E / 53.89167° СГШ; 9.48333° ИГД / 53.89167; 9.48333Координати: 53°53′30″N 9°29′0″E / 53.89167° СГШ; 9.48333° ИГД / 53.89167; 9.48333

Кремперхајде (германски: Kremperheide) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)