Бекминде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекминде
Грб на Бекминде
Бекминде во рамките на Германија
Бекминде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Клаус Кригер
Основни податоци
Површина 2,9 км2
Надм. височина 2 м
Население 147 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25524
Повик. бр. 04821, 04823
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Бекминде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 9°26′E / 53.917° СГШ; 9.433° ИГД / 53.917; 9.433Координати: 53°55′N 9°26′E / 53.917° СГШ; 9.433° ИГД / 53.917; 9.433

Бекминде (германски: Bekmünde) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)