Ретвиш (Штајнбург)

Координати: 53°52′0″N 9°35′30″E / 53.86667° СГШ; 9.59167° ИГД / 53.86667; 9.59167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ретвиш
Грб на Ретвиш
Ретвиш (Штајнбург) во рамките на Германија
Ретвиш (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Паул-Гинтер Глејер
Основни податоци
Површина 9,83 км2
Надм. височина 5 м
Население 581 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25566
Повик. бр. 04828
Портал www.amt-
krempermarsch.de
Местоположба на Ретвиш во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°52′0″N 9°35′30″E / 53.86667° СГШ; 9.59167° ИГД / 53.86667; 9.59167

Ретвиш (германски: Rethwisch) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)