Прејди на содржината

Ешебител

Координати: 53°59′0″N 9°43′0″E / 53.98333° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.98333; 9.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешебител
Споменик во Ешебител
Споменик во Ешебител
Споменик во Ешебител
Грб на Ешебител
Ешебител во рамките на Германија
Ешебител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Хајнер Рикерс
Основни податоци
Површина 5,48 км2
Надм. височина 15 м
Население 180 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25548
Повик. бр. 04822, 04826, 04877
Портал www.kellinghusen.de
Местоположба на Ешебител во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°59′0″N 9°43′0″E / 53.98333° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.98333; 9.71667

Ешебител (германски: Oeschebüttel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)