Клеве (Штајнбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клеве
Улица во Клеве
Улица во Клеве
Грб на Клеве
Клеве (Штајнбург) is located in Германија
Клеве (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Вернер Матисен
Основни податоци
Површина 5,57 км2
Надм. височина 8 м
Население 548 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Клеве во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°57′53″N 9°24′27″E / 53.96472° СГШ; 9.40750° ИГД / 53.96472; 9.40750Координати: 53°57′53″N 9°24′27″E / 53.96472° СГШ; 9.40750° ИГД / 53.96472; 9.40750

Клеве (германски: Kleve) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)