Вевелсфлет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вевелсфлет
Светилник во Вевелсфлет
Светилник во Вевелсфлет
Светилник во Вевелсфлет
Грб на Вевелсфлет
Вевелсфлет во рамките на Германија
Вевелсфлет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Месни единици 8
Градоначалник Инго Карстенс
Основни податоци
Површина 24,54 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.256 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25599
Повик. бр. 04829
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Вевелсфлет во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°50′38″N 9°24′5″E / 53.84389° СГШ; 9.40139° ИГД / 53.84389; 9.40139Координати: 53°50′38″N 9°24′5″E / 53.84389° СГШ; 9.40139° ИГД / 53.84389; 9.40139

Вевелсфлет (германски: Wewelsfleth) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)