Прејди на содржината

Врист

Координати: 53°55′59″N 9°44′57″E / 53.93306° СГШ; 9.74917° ИГД / 53.93306; 9.74917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врист
Црква во Врист
Црква во Врист
Црква во Врист
Грб на Врист
Врист во рамките на Германија
Врист
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Келингхузен
Градоначалник Гинтер Бил
Основни податоци
Површина 10,12 км2
Надм. височина 2 м
Население 2.319 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25563
Повик. бр. 04822
Портал www.wrist.de
Местоположба на Врист во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′59″N 9°44′57″E / 53.93306° СГШ; 9.74917° ИГД / 53.93306; 9.74917

Врист (германски: Wrist) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)