Кремпе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кремпе
Градското собрание на Кремпе
Градското собрание на Кремпе
Грб на Кремпе
Кремпе is located in Германија
Кремпе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Кремпермарш
Градоначалник Фолкер Хак
Владејачка партија ДХС
Основни податоци
Површина 3,39 км2
Надм. височина 6 м
Население 2.346 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 692 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25361, 25359
Повик. бр. 04824
Портал www.amt-krempermarsch.de
Местоположба на градот Кремпе во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°49′N 9°28′E / 53.817° СГШ; 9.467° ИГД / 53.817; 9.467Координати: 53°49′N 9°28′E / 53.817° СГШ; 9.467° ИГД / 53.817; 9.467

Кремпе (германски: Krempe) — град во округот Штајнбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Кремпермарш.

Географија[уреди | уреди извор]

Кремпе се наоѓа 50 километри северозападно од Хамбург и десет километри јужно од Ицехо на некогашната пловна река Кремпау, притока на Штер. Со околу 2.300 жители Кремпе претставува втор најмал град во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, веднаш зад Арнис.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кремпе е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]