Хоенфелде (Штајнбург)

Координати: 53°51′N 9°37′E / 53.850° СГШ; 9.617° ИГД / 53.850; 9.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенфелде
Црква во Хоенфелде
Црква во Хоенфелде
Црква во Хоенфелде
Грб на Хоенфелде
Хоенфелде (Штајнбург) во рамките на Германија
Хоенфелде (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Марион Гаудлиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,94 км2
Надм. височина 3 м
Население 890 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25358
Повик. бр. 04126, 04127
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Хоенфелде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°51′N 9°37′E / 53.850° СГШ; 9.617° ИГД / 53.850; 9.617

Хоенфелде (германски: Hohenfelde) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)