Ландрехт (Штајнбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ландрехт
Грб на Ландрехт
Ландрехт (Штајнбург) is located in Германија
Ландрехт (Штајнбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Паул Хардер
Основни податоци
Површина 4,13 км2
Надм. височина 1 м
Население 117 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25554
Повик. бр. 04823
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Ландрехт во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°55′34″N 9°23′55″E / 53.92611° СГШ; 9.39861° ИГД / 53.92611; 9.39861Координати: 53°55′34″N 9°23′55″E / 53.92611° СГШ; 9.39861° ИГД / 53.92611; 9.39861

Ландрехт (германски: Landrecht) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)