Прејди на содржината

Санкт Маргаретен (Холштајн)

Координати: 53°53′26″N 9°15′24″E / 53.89056° СГШ; 9.25667° ИГД / 53.89056; 9.25667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санкт Маргаретен
Грб на Санкт Маргаретен
Санкт Маргаретен (Холштајн) во рамките на Германија
Санкт Маргаретен (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Алберт Хајнрих Зимен
Основни податоци
Површина 13,24 км2
Надм. височина 3 м
Население 790 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25572
Повик. бр. 04858
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Санкт Маргаретен во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°53′26″N 9°15′24″E / 53.89056° СГШ; 9.25667° ИГД / 53.89056; 9.25667

Санкт Маргаретен (германски: Sankt Margarethen) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)