Брајтенбург

Координати: 53°53′N 9°34′E / 53.883° СГШ; 9.567° ИГД / 53.883; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајтенбург
Западното крило на замокот Брајтенбург
Западното крило на замокот Брајтенбург
Западното крило на замокот Брајтенбург
Грб на Брајтенбург
Брајтенбург во рамките на Германија
Брајтенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Брајтенбург
Градоначалник Инго Кене
Основни податоци
Површина 10,49 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.219 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25524
Повик. бр. 04821, 04828
Портал www.amt-
breitenburg.de
Местоположба на Брајтенбург во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°53′N 9°34′E / 53.883° СГШ; 9.567° ИГД / 53.883; 9.567

Брајтенбург (германски: Breitenburg) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на реката Штер, околу 4 километри југоисточно од Ицехо.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]