Колмар (Германија)

Координати: 53°45′N 9°30′E / 53.750° СГШ; 9.500° ИГД / 53.750; 9.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колмар

Kollmar

Црква во Колмар
Црква во Колмар
Црква во Колмар
Грб на Колмар
Колмар (Германија) во рамките на Германија
Колмар (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Јенс Брокмилер
Основни податоци
Површина 32,82 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.687 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25377
Повик. бр. 04124, 04128
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Колмар во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°45′N 9°30′E / 53.750° СГШ; 9.500° ИГД / 53.750; 9.500

Колмар (германски: Kollmar) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)