Ландшајде

Координати: 53°55′N 9°16′E / 53.917° СГШ; 9.267° ИГД / 53.917; 9.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ландшајде
Грб на Ландшајде
Ландшајде во рамките на Германија
Ландшајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Уве Ламајер
Основни податоци
Површина 7,44 км2
Надм. височина 6 м
Население 266 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25572
Повик. бр. 04858
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Ландшајде во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 9°16′E / 53.917° СГШ; 9.267° ИГД / 53.917; 9.267

Ландшајде (германски: Landscheide) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)