Прејди на содржината

Еклак

Координати: 53°57′N 9°16′E / 53.950° СГШ; 9.267° ИГД / 53.950; 9.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еклак
Споменик во Еклак
Споменик во Еклак
Споменик во Еклак
Грб на Еклак
Еклак во рамките на Германија
Еклак
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Хенри Плет
Основни податоци
Површина 15,59 км2
Надм. височина 1 м
Население 293 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25572
Повик. бр. 04823, 04825, 04858
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Еклак во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°16′E / 53.950° СГШ; 9.267° ИГД / 53.950; 9.267

Еклак (германски: Ecklak) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)