Бител

Координати: 53°54′1″N 9°13′38″E / 53.90028° СГШ; 9.22722° ИГД / 53.90028; 9.22722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бител
Споменик во Бител
Споменик во Бител
Споменик во Бител
Бител во рамките на Германија
Бител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Вилстермарш
Градоначалник Рихард Шмит
Основни податоци
Површина 11,08 км2
Надм. височина 1 м
Население 31 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 3 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25572
Повик. бр. 04858
Портал www.wilstermarsch.de
Местоположба на Бител во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°54′1″N 9°13′38″E / 53.90028° СГШ; 9.22722° ИГД / 53.90028; 9.22722

Бител (германски: Büttel) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)