Енгелбрехче Вилднис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енгелбрехче Вилднис
Енгелбрехче Вилднис is located in Германија
Енгелбрехче Вилднис
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Месни единици 4
Градоначалник Марен Нагел
Основни податоци
Површина 5,13 км2
Надм. височина 0 м
Население 883 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25348
Повик. бр. 04124
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Енгелбрехче Вилднис во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 53°46′N 9°28′E / 53.767° СГШ; 9.467° ИГД / 53.767; 9.467Координати: 53°46′N 9°28′E / 53.767° СГШ; 9.467° ИГД / 53.767; 9.467

Енгелбрехче Вилднис (германски: Engelbrechtsche Wildnis) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)