Херцхорн

Координати: 53°47′26″N 9°29′3″E / 53.79056° СГШ; 9.48417° ИГД / 53.79056; 9.48417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херцхорн
Црква во Херцхорн
Црква во Херцхорн
Црква во Херцхорн
Херцхорн во рамките на Германија
Херцхорн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Хорст-Херцхорн
Градоначалник Волфганг Глисман
Основни податоци
Површина 12,43 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.139 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25379
Повик. бр. 04124, 04128
Портал www.amt-horst-herzhorn.de
Местоположба на Херцхорн во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°47′26″N 9°29′3″E / 53.79056° СГШ; 9.48417° ИГД / 53.79056; 9.48417

Херцхорн (германски: Herzhorn) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу реката Елба, околу 4 километри источно од Гликштат и 15 километри јужно од Ицехо.

Херцхорн претставувале седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)