Олдендорф (Холштајн)

Координати: 53°57′0″N 9°26′0″E / 53.95000° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.95000; 9.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Олдендорф
Споменик во Олдендорф
Споменик во Олдендорф
Споменик во Олдендорф
Грб на Олдендорф
Олдендорф (Холштајн) во рамките на Германија
Олдендорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Ицехо-Ланд
Градоначалник Ханс Ноненбројх
Основни податоци
Површина 10,35 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.082 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25588
Повик. бр. 04821
Портал www.amtitzehoe-
land.de
Местоположба на Олдендорф во рамките на округот Штајнбург
Карта
Карта
Координати 53°57′0″N 9°26′0″E / 53.95000° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.95000; 9.43333

Олдендорф (германски: Oldendorf) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)